Powiat Łowicki

BIP

Data

14 czerwca 2021

Imieniny

Michała, Elizy

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

oferta edukacyjna
stat.gov
pttk
geoportal
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Powiat Łowicki » Charakterystyka Powiatu Łowickiego »

Treść strony

  • -

CHARAKTERYSTYKA

Powiat Łowicki położony jest na Mazowszu, pomiędzy dwoma największymi miastami Polski -Warszawą i Łodzią,  w rejonie skrzyżowania obecnych dróg krajowych i planowanych autostrad Wschód – Zachód A2 (Terespol - Świecko) i Północ – Południe A1 (Gdańsk – Gorzyce). Powiat przecina magistrala kolejowa z Zachodu na Wschód. Położenie Powiatu Łowickiego na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych Polski pozwala na realizację wszelkich planów inwestycyjnych i przedsięwzięć gospodarczych.

Powiat Łowicki zajmuje powierzchnię 988 km2 i jest zamieszkiwany przez 79 340 osób (stan na I kw. 2017 r.). W całości leży w dzielnicy rolniczo-klimatycznej środkowej, zdecydowały o tym warunki fizjogeograficzne, a szczególnie wysokość nad poziomem morza (80 – 180 m n.p.m.). Cechą charakterystyczną tej dzielnicy klimatycznej są jedne z najniższych wartości atmosferycznych opadów w skali kraju oraz ich zmienność. Meteorologiczny okres wegetacyjny trwa 210-220 dni. Średnie roczne wartości temperatur powietrza wahają się w granicach 7,6 – 8,0 oC.

Powiat Łowicki to rejon o nasilonej specjalizacji rolniczej zwłaszcza w zakresie warzywnictwa, sadownictwa, hodowli żywca wieprzowego oraz produkcji mlecznej. W strukturze branżowej przeważa przetwórstwo owoców i warzyw oraz mleka co czyni region liderem na rynku przetwórstwa owoców i warzyw oraz produkcji mleka.

Niezależnie od koniunktury, łowicki rynek gospodarczy jest stabilny. Sukcesywnie rośnie liczba podmiotów gospodarczych, które tworzą nowe miejsca pracy i jednocześnie są „lokalnymi zwiastunami” nowoczesnej technologii. Największe przedsiębiorstwa, funkcjonujące na terenie powiatu, wyróżniają się wzrostem produkcji i podnoszeniem jakości oferowanych usług i towarów. 

Znakomite położenie, duża aktywność samorządów, bliskość dużych i zasobnych rynków zbytu, korzystny klimat dla biznesu – wszystko to stanowi o atrakcyjności Ziemi Łowickiej.

  • -

TURYSTYKA

Ziemia Łowicka w dziejach Rzeczypospolitej Polskiej odgrywała niepoślednią rolę już od początków państwa polskiego. Od XII do XVIII wieku miasto i jego okolice stanowiły własność arcybiskupów gnieźnieńskich, a od roku 1572 miasto Łowicz w okresie bezkrólewia pełniło funkcję „drugiej stolicy” Polski, a prymas funkcję „interrexa”.

Na tym terenie tworzyli najwięksi artyści ówczesnej Rzeczypospolitej: Canavesi, Michałowicz, van den Block, Poncino, Tylman z Gameren, Palloni, Schreger, Plersch. Ślady ich działalności zachowane w doskonałym stanie można oglądać na terenie Powiatu Łowickiego. Za przykład może służyć pałac Radziwiłłów w Nieborowie wg projektu Tylmana z Gameren. Zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie można z całą pewnością uważać za architektoniczną wizytówkę Ziemi Łowickiej, jednakże jest to tylko jedno z wielu miejsc godnych polecenia uwadze turysty. W odległej o 5 km od pałacu Arkadii znajduje się park romantyczno-sentymentalny założony przez Helenę Radziwiłłową z Przeździeckich, zaprojektowany między innymi przez Sz. B. Zuga i H. Ittara.

Miejsc, w których można natknąć się na ślady historii jest na Ziemi Łowickiej zdecydowanie więcej. Warto wspomnieć chociażby o tych najważniejszych: kaplica wczesnobarokowa w Domaniewicach, klasycystyczny pałac Walewskich w Walewicach – miejsce narodzin syna cesarza Napoleona I, pałac Łączyńskich w Kiernozi, gdzie z rąk ojca Fryderyka Chopina pobierała nauki Maria Walewska, dworek rodziny Bacciarelli w Osieku, wieś Boczki – miejsce urodzenia Józefa Chełmońskiego, Skansen w Maurzycach oraz unikatowe, prywatne muzeum ruchomych rzeźb w Sromowie.

Miejscem, którego nie można pominąć odwiedzając Powiat Łowicki jest Łowicz. Dawna siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, w której zachowało się w doskonałym stanie wiele zabytków architektury sakralnej i świeckiej, posiada bazylikę mniejszą - miejsce pochówku 12 prymasów Polski.

Trudno też ominąć w swych wędrówkach Muzeum w Łowiczu, gdzie znajdują się kolekcje etnograficzne dające świadectwo bogatej historii oraz kultury materialnej mieszkańców.

Ziemia Łowicka to miejsce, które zadowoli najbardziej wybrednych turystów. W piękne mazowieckie krajobrazy wpisane są cenne zabytki architektoniczne. Możliwość aktywnego wypoczynku mają turyści preferujący piesze wędrówki, wycieczki rowerowe trzema oznakowanymi szlakami, spływy kajakowe rzeką Bzurą bądź też jazdę konną.

  • -
  • Powiat Łowicki

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.